Vatandaşların dolar tutkusu baskı yaratabilir

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notunu artıran Standard&Poor’s (S&P), Türkiye ekonomisine ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı. S&P’nin dün yayınladığı Türk bankalarına ilişkin notunda para politikasının bir süre daha sıkı kalacağı belirtilerek, bunun da bankaların aktif kalitesine olumsuz etkisinin muhtemel olduğu kaydedildi. Notta ayrıca yurtiçi yerleşiklerin TL’ye olan güven eksikliğinin bankaların dış finasmana erişimdeki artışın olumlu etkilerini gölgede bırakabileceğine dikkat çekildi. Merkez Bankası’nın (TCMB) TL mevduatı cazip hale getirmeye yönelik çalışmalarına rağmen mevduat sahiplerinin hâlâ “yabancı para (YP)  mevduata güçlü bir tercih” gösterdiği belirtilen S&P notunda, bu durumun Türk bankalarının para birimi uyumsuzluklarını artırdığı ve hem TL hem de TCMB’nin kullanılabilir döviz rezervleri üzerinde baskı yarattığı kaydedildi. 

ÇOK AZ BİR DÜŞÜŞ GÖSTERDİ

Notta, “Bu sorun, dolarizasyonda hafif bir sıçrama gözlemlediğimiz Mart 2024 belediye seçimleri öncesinde özellikle belirgindi. Dolarizasyon (YP korumalı mevduatlar dahil) inatla yüksek kaldı ve 30 Kasım 2023’teki yüzde 60 seviyesinden 18 Nisan 2024’te toplam mevduatın yalnızca yüzde 57’sine çok az bir düşüş gösterdi” denildi. Rapor, yurt içi yerleşiklere ait 176 milyar dolarlık YP mevduatta ve 70 milyar dolar büyüklüğündeki dövize endeksli Kur Korumalı Mevduatlarda görülen çözülmenin henüz yetersiz bir seviyede kaldığına da işaret etmiş oldu.

Kredilerde sert fren

Standard&Poor’s (S&P), Türkiye ile ilgili yayınladığı değerlendirme notunda krediler için tahminde bulunarak, nominal kredi büyümesinin ise bu yıl yüzde 40’lara doğru yavaşlamasının beklendiğini, bunun da reel bazda daralma anlamına geleceğini ifade etti. Ekonominin gelecek iki yılda yavaşlamasını, reel gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin 2022-2023’teki ortalama yüzde 5 seviyelerinden yüzde 3 seviyelerine düşmesini bekleyen S&P Global baz senaryoda doların da 2025 sonunda 43 lira olmasını bekliyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x